Olga Kost

Urodziła się w 1950 roku. W latach 1950 -1991 mieszkała w Kijowie. 1950 - 1973 szczęśliwe dzieciństwo - później szkoła, liceum matematyczne, szkoła muzyczna. 1967 - 1973 studia w Akademii Architektury w Kijowie. Do roku 1991 wykonywała zawód architekta w dużym biurze projektowym. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie.

"Od wczesnego dzieciństwa cieszyło mnie malarstwo, ale było to raczej malowanie dla odpoczynku. Na poważnie zajęłam się swoim malarstwem po czterdziestce. Zawsze chciałam odkrywać coś nowego i ciekawego.

W 1991 roku otworzyły się nowe możliwości. Wykorzystałam to ruszając w świat. Dużo podróżowałam. Pomogło mi to znaleźć swoją drogę do sztuki. Zobaczyłam świat z różnych stron. Wiele z tego co widzę w dzisiejszym świecie mi nie odpowiada i nie da się tego zmienić. Ale kiedy maluję mogę tworzyć świat taki jaki chcę.

Zaczęłam malować dużo i z uporem. Stało się to sensem całego mojego życia. Malując uciekam od codzienności, która czasami dręczy mnie problemami i obowiązkami. Zostaję wtedy sam na sam z płótnem, farbami i moimi pomysłami. Daje mi to możliwość oderwania się od rzeczywistości i zanurzenia się we własnym świecie - kolorowym, przytulnym i radosnym. Staram się zawsze wnieść do każdego obrazu namiastkę dziecięcej niewinności i naiwności, żeby moje obrazy były uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia czy narodowości.

Te wszystkie moje domki, uliczki, miasteczka - są po prostu symbolem szczęśliwego życia w spokoju i miłości. Nie znoszę agresji i malując mam nadzieję, że moje obrazki - to powód do uśmiechu.

Mam jedyny cel. Zostawić mały ślad za ziemi - moje obrazki. One rozchodzą się po całym świecie i to mnie cieszy. Lubię malować i maluję dla Was, a Wy się uśmiechnijcie."

                                                                                                                    Olga Kost

 

 
 

Główna : O autorce  : Wczesne :  2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : Nowe : W ramie